Sumó

Před dvěma týdny jsem se zašla podívat na sumó, konkrétně na Velký květnový turnaj konající se v Tokiu. Byla to docela podívaná, i když jsem seděla daleko.

Historie sumó sahá nějakých 1500 let zpátky. Má základy v náboženství, první zápasy byly zasvěceny bohům s modlitbami za dobrou úrodu, a spolu s posvátnými tanci se konaly v blízkosti svatyní.

V 8. století sumó proniklo na císařský dvůr, slavnosti se konaly ročně a zahrnovaly hudbu a tancování, kterého se vítězové účastnili. Tyto zápasy byly neuspořádané a obsahovaly prvky boxu a zápasu.

Postupně se sumó vyvinulo do podoby jakou známe nyní. První profesionální skupiny začaly vznikat v 17. století a sumó se stalo národním sportem.

V současnosti se koná 6 velkých turnajů ročně, 3x v Tokiu a dále pak v Ósace, Nagoyi a Fukuoce. Zápas se odehrává v sumó ringu nazývaném dohyó. Prohrává ten zápasník, který se jako první dotkne země jakoukoli částí těla, případně je vytlačen z kruhu. Zakázané je škrcení, kopání do žaludku, prsou apod.
Více informací o sumó asociaci se dozvíte zde->->->

Český zápasník Takanoyama Shuntarou (pravým jménem Pavel Bojar, na následujícím obrázku) v současné době zápasí v divizi Makushita Banzuke.

Na posledním tunaji zaznamenal skóre 5 vítězství a 2 porážky. Asi nebude špatný zápasník, ale jeho nevýhodou je malá váha (cca 94 kg). To při jeho výšce 186 cm není ani obezita 1. stupně.

Hlavní rozhodčí (gyóji) obléká kimono v podobném stylu jaké nosili samurajové před 600ti lety, současně nosí černou čapku podobnou té jakou nosí šintoističtí kněží. Hodnost rozhodčího se pozná podle barvy stužky a vějíře.

Čtyři rozhodčí sedící mimo ring nosí černé kimono, scházejí se při nejasném výsledku a po poradě s hlavním rozhodčím mohou nařídit opakování zápasu.

V sumó se udělují různé úrovně, kde nejvyšší je hodnost „yokozuna“. Podle dosažených výsledků se může zápasník dostat do úrovně výše, případně může spadnout dolů. Jedinou výjimkou je hodnost yokozuna, ta zůstává natrvalo.

Yokuzunou se stane pouze zápasník, který v pozici ózeki vyhraje dva velké turnaje za sebou, posuzují se také morální vlastnosti zápasníka. V současnosti má Japonsko pouze jediného aktivního yokozunu, je jím Hakuho (Mongolsko).

Mezi další vynikající zápasníky patří ózeki Baruto (Estonsko), Kotoushuu (Bulharsko) a Harumafuji (Mongolsko).

Před zápasy nejvyšší divize provádí yokozuna Hakuho rituál.

Po skončení zápasů se provádí rituál s něčím jako luk bez tětivy, poté je ring zakryt.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: